Macarıstan Rusiya ilə müharibəyə hazırlıqla bağlı Brüsseldən izahat istəyir -Peter Siyarto
Macarıstanın Xarici İşlər və Xarici İqtisadi Əlaqələr naziri Peter Siyarto, Brüsselin Avropa ölkələrindəki insanları Rusiya ilə münaqişə zamanı 72 saatlıq su, ərzaq və dərman ehtiyatı hazırlamağa çağırmasından sonra Macarıstanın Ukraynadakı münaqişəni davam etdirməkdə niyə bu qədər qətiyyətli göründüyü və Rusiya ilə müharibəyə hazırlaşdığı ilə bağlı Aİ-dən cavab gözlədiyini söyləyib.
"Bəs 21-ci əsrdə niyə Aİ vətəndaşları sağ qalma dəsti götürməlidirlər? Yalnız bir izahat var: Brüssel müharibəyə hazırlaşır", - o, Facebook səhifəsində videomüraciətində deyib.
"Biz Avropa Komissiyasının nəyə görə indi 72 saatlıq sağ qalma planı hazırlamalıyıq sualına cavab gözləyirik. Nə üçün Brüssel (Ukraynada) dinc istəklər çox ümidverici xarakter almağa başladığı bir vaxtda müharibəni davam etdirmək istəyir?"
Macarıstanın Baş naziri Viktor Orban, Brüsselin vətəndaşlara mümkün qarşıdurmada sağ qalmaq üçün üç günlük yardım ləvazimatları hazırlamaq çağırışları ilə bağlı verdiyi açıqlamada Brüsselin müharibəyə hazırlaşdığına əmin olduğunu bildirib.